ENTERTAINMENT RESOURCES COMMUNITY 80's GEAR


The Primetime Emmys: 1985-1986

Outstanding Comedy Series -- The Golden Girls (NBC); Paul Junger Witt and Tony Thomas, executive producers; Paul Bogart, supervising producers; Kathy Speer and Terry Grossman, producer; Marsha Posner Williams, coproducers.

Outstanding Drama Series -- Cagney & Lacey (CBS); Barney Rosenzwieg, executive producer; Liz Coe, supervising producer; Ralph Singleton, Patricia Green, and Steve Brown, producers; P.K. Knelman, coproducer.

Outstanding Miniseries -- Peter The Great (NBC); Lawrence Schiller, executive producers; Marvin J. Chomsky, producer; Konstantin Thoeren, line producer.

Outstanding Variety, Music, or Comedy Program -- The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts (CBS); Nick Vanoff and George Stevens, Jr., producers.

Outstanding Informational Series -- (tie> Laurence Olivier - A Life, Great Performances (PBS); Nick Evans and Nick Elliot, executive producer; Bob Bee, producer.
and
Planet Earth (PBS); Thomas Skinner, executive producer; Gregory Andorfer, series producer; Georgann Kane, coordinating producer.

Outstanding Drama/Comedy Special -- Love Is Never Silent, Hallmark Hall of Fame (NBC); Marian Rees, executive producer; Juliana Fjeld, co-executive producer; Dorothea G Petrie, producer.

Outstanding Informational Special -- W.C. Fields Straight Up (PBS); Robert B Weide, executive producer; Ronald J. Fields, coproducer.

Outstanding Children's Program -- Anne of Green Gables, Wonderworks (PBS); Kevin Sullivan and Lee Polk, executive producers; Kevin Sullivan and Ian McDougall, producers.

Outstanding Animated Program -- Garfield's Halloween Adventure (CBS); Jay Poynor, executive producer; Phil Roman, producer; Jim Davis, writer; Phil Roman, director.

Outstanding Classical Program in the Performing Arts -- Wolf Trap Presents The Kirov: Swan Lake (PBS); Michael B. Styer, executive producer; Phillip Byrd, senior producer; John T. Potthast, producer.

Outstanding Lead Actor in a Drama Series -- William Daniels, St. Elsewhere (NBC)

Outstanding Lead Actress in a Drama Series -- Sharon Gless, Cagney & Lacey (CBS)

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series -- Michael J. Fox, Family Ties (NBC)

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series -- Betty White, The Golden Girls (NBC)

Outstanding Lead Actor in a Miniseries or a Special -- Dustin Hoffman, Death of a Salesman (CBS)

Outstanding Lead Actress in a Miniseries or a Special -- Marlo Thomas, "Nobody's Child (CBS)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series -- John Karlen, Cagney & Lacey (CBS)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series -- Bonnie Bartlett, St. Elsewhere (NBC)

Outstanding Supporting Actor in a Miniseries or Special -- John Malkovich, Death of a Salesman(CBS)

Outstanding Supporting Actress in a Miniseries or a Special -- Colleen Dewherst, Between Two Women (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series -- John Larroquette, Night Court (NBC)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy -- Rhea Perlman, Cheers (NBC)

Outstanding Individual Performance in a Variety or Music Series -- Whitney Houston, The 28th Annual Grammy Awards (CBS)

Outstanding Guest Performer In A Comedy Series -- Roscoe Lee Brown, The Cosby Show (NBC)

Outstanding Guest Performer In A Drama Series -- John Lithgow, Amazing Stories (NBC)

Outstanding Directing in a Drama Series -- Georg Stanford Brown, Cagney & Lacey (CBS)

Outstanding Directing in a Comedy Series -- Jay Sandrich, The Cosby Show (NBC)

Outstanding Directing in a Miniseries or a Special -- Joseph Sargent, Love Is Never Silent, Hallmark Hall of Fame (NBC)

Outstanding Directing in a Variety or Music Program -- Waris Hussein, Copacabana (CBS)

Outstanding Writing in a Drama Series -- Tom Fontana, John Tinker, and John Masius. St. Elsewhere (NBC)

Outstanding Writing in a Comedy Series -- Barry Fanaro and Mort Nathan. The Golden Girls (NBC)

Outstanding Writing in a Miniseries or a Special -- Ron Cowen, Daniel Lipman, teleplay; Sherman Yellen, story. An Early Frost (NBC)

Outstanding Writing in a Variety, Music or Comedy Program -- David Letterman, Steve O'Donnell, Gerard Mulligan, Sandy Frank, Joe Toplyn, Chris Elliott, Matt Wickline, Jeff Martin, Randy Cohen, Larry Jacobson, Kevin Curran, Fred Graver, Merrill Markoe. Late Night With David Letterman (NBC)

Ninth Annual ATAS Governors Award -- Red Skelton

news american idol
info




Home   |   Help   |   Account Info   |   Privacy Policy   |   Site Map

Bookmark and Share
Powered by MacroMusic ™
Copyright © 2014 The '80s Server, a division of MacroMusic, Inc.
All Rights Reserved.
music movies
80s